Praktyczny kurs alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się (AAC)

Część 2

Komunikacja językowa użytkowników AAC

Szkolenie pozwala na pogłębienie wiedzy i umiejętności w zakresie komunikacji językowej użytkowników komunikacji wspomagającej i alternatywnej.

Nie jest wymagane uczestnictwo w pierwszej części kursu w Pestce, dobrze byłoby jednak, gdyby uczestnik brał udział w jakimkolwiek wstępnym kursie AAC, gdyż w części drugiej nie będą poruszane tematy dotyczące rozpoczynania pracy z dzieckiem niemówiącym. Zapraszamy wszystkich, którzy już rozpoczęli pracę z symbolami, gestami i chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Program:

1. Kształtowanie umiejętności językowych użytkownika AAC ? budowanie wypowiedzi, kategoryzacja, zadawanie pytań, używanie wyznaczników gramatycznych (czasu, liczby, osoby); wykorzystanie kodu kolorów i klucza Fitzgerald w nauce budowania dłuższych wypowiedzi przez dzieci mówiące pojedynczymi słowami oraz w nauce rozumienia języka przez dzieci z autyzmem (również mówiące i czytające bez zrozumienia)
  2. Planowanie słownictwa użytkowników AAC w zależności od ich możliwości poznawczych
  3. Konstruowanie indywidualnej pomocy do porozumiewania się ? książki, tablicy, wykorzystanie urządzenia elektronicznego (VOCA)
  4. Komputerowe wspomaganie komunikacji i edukacji dzieci niepełnosprawnych ? programy, dostosowanie sprzętu, konfiguracja opcji ułatwień dostępu
  5. Wspieranie nauki czytania i pisania dzieci niemówiących, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niepełnosprawnych ruchowo (wspieranie analizy i syntezy, umożliwienie pisania, wykorzystanie komputera ? specjalne oraz ogólnodostępne programy z pakietu MS Office)
  6. Komunikacja AAC w pracy z dzieckiem z autyzmem ? ciąg dalszy (echolalie, mowa bez rozumienia itp.)
  7. Omówienie zagadnień proponowanych przez uczestników ? można je zgłaszać mailowo razem ze zgłoszeniem na kurs.

Czas trwania:

18 godzin dydaktycznych (7 g. wykładów, 11 g. warsztatów), 2 dni

Koszt:

280 zł, przy zgłoszeniu co najmniej 2 osób z placówki ? zniżka 10%. Kurs organizowany na zamówienie w placówce, dla większej ilości osób - 240 zł od osoby.

Termin:

Zgłoszenia i dodatkowe informacje:

Prowadzący szkolenie:

Ewa Przebinda

Pozostałe szkolenia dla pedagogów specjalnych, logopedów, psychologoów, terapeutów:

Praktyczny kurs alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się (AAC) cz. 1

Edukacja uczniów z głębokim upośledzeniem cz. 1

Edukacja uczniów z głębokim upośledzeniem cz. 2